Cykl autorskich warsztatów „Ocalić od zapomnienia – Polskie obrzędy i zwyczaje”, realizowany na podstawie książki dr Barbary Ogrodowskiej.
Przechodzące z pokolenia na pokolenie zwyczaje i obrzędy są świadectwem naszych korzeni, związku teraźniejszości z przeszłością oraz świadectwem szczególnej postawy wobec przeszłości, więzi rodzinnych i społecznych, łączących ludzi różnych pokoleń
i różnych czasów. Stanowią zatem ciągłość naszej tradycji, a kultura polska po dzień dzisiejszy zapewni im swoją odrębność, swoje jedyne i niepowtarzalne barwy.
Chociaż zwyczaje i obrzędy tak jak wszystkie inne dziedziny kultury, zmieniały się w czasie, chociaż w toku tych zmian wiele z nich odeszło z naszego życia, to równocześnie zaobserwować można inne niezwykłe, zdumiewające zjawisko. Jest nim trwanie w polskich obchodach świątecznych wielu elementów tradycyjnych: zwyczajowych zachowań, ceremonii, rytuałów, obrzędów i akcesoriów o bardzo starym pochodzeniu.
Jest nim także wzrost zainteresowań i powrót do wielu dawnych, rodzimych tradycji świątecznych
W ciągu najbliższego semestru (wiosna i lato) śledzić będziemy z dziećmi już nieco zapomniane ale także współcześnie obchodzone święta, poznamy związane z nimi obrządki i rytuały. Zastosujemy się do wskazówek w ludowych przysłowiach by ocenić jakie będzie lato 2013. Jeśli jesteście ciekawi jakie będzie lato w tym roku,
i na jaki miesiąc zaplanować wakacje – poczekajcie koniecznie na efekty naszych badań.
Czy wierzenia ludowe sprawdzą się? Sprawdźcie sami. Efekt naszej pracy będzie można zobaczyć na wystawie.