Edukacyjna Mapa Warszawy

 U Smoka, Co Buja w Obłokach od kilku lat w każde wakacje przedszkolaki odwiedzają wszystkie te miejsca w Warszawie, które warto znać i w których każdy dzieciak może spędzić ciekawie czas. W ciągu dwóch miesięcy wakacji potrafią dotrzeć nawet do 25 miejsc: muzeów, parków, centrów kultury, galerii itp. I oczywiście do każdego z tych miejsc dojeżdżają środkami komunikacji miejskiej. Bilet, rozkład jazdy, kasownik, kontroler – prosta sprawa. Podróżują autobusami, tramwajami, metrem a nawet pociągiem i tramwajem wodnym! (wyzwaniem nadal pozostaje samolot:) Na bazie własnych doświadczeń stworzyli autorski program „Nasza Warszawa”. Opisaliśmy już miejsca godne zobaczenia oraz ciekawostki związane z 8 dzielnicami stolicy.

Podróże autobusami spodobały się przedszkolakom tak bardzo, że na ścianie jednej z sal zawisła ogromna mapa Warszawy. Odznaczone na niej zostały miejsca, które udało im się odwiedzić oraz… trasy autobusów. „Fajnie byłoby pojeździć autobusem…” – mówili nie tylko chłopcy marzący o karierze kierowcy. „Zabawką po macie, a na macie byłaby narysowana mapa Warszawy”… I tak zrodził się pomysł na Edukacyjną Mapę Warszawy. Mapę można rozłożyć na podłodze i przemierzać jej ulice poznając wszystkie wyjątkowe miejsca. Po zaznaczonych trasach autobusowych  pojeździć można palcem, tekturowym ekopojazdem, pluszakiem etc. Wykonana jest z miękkiego materiału, który można do woli składać i rozkładać, a po złożeniu nie zajmuje dużo miejsca.

Jakie walory edukacyjne ma mapa? Sprzężona z przenoszeniem wycieczek palcem po mapie na wycieczki w realu:

 – może być narzędziem kształtowania świadomości i odpowiedzialności małych użytkowników przestrzeni miejskiej oraz poczucia ich przynależności w świecie/ mieście

-pozwoli oswoić dziecko z tłumem, kolejkami, hałasem (pośrednio przygotowuje dzieci do funkcjonowania m.in. w szkole, środowiskach o wiele większych i mniej kameralnych niż w przedszkolu)

-stymuluje rozwój orientacji przestrzennej i percepcji wzrokowej

-wdraża do stosownych reakcji i zachowań na obserwowane sytuacje -> na ulicy, przejściu dla pieszych, w parku mogą zdarzyć się bardzo różne sytuacje;

-wprowadza do zasad wspólnego korzystania ze środków transportu ->  zdrowy szacunek dla osób niepełnosprawnych, starszych, kobiet w ciąży itd.

-edukuje kulturalnie –  uświadamia istnienie wspaniałych miejsc kultury: galerii, muzeów, planetarium, centrów nauki itp.